Metoda termiczna

Zmierz temperaturę swojego ciała

W trakcie kobiecego cyklu, temperatura układa się w konkretny wzór. Na początku cyklu menstruacyjnego jest niższa, a w ciągu 48 godzin po owulacji wzrasta o kilka dziesiątych stopni Celsjusza. Płodne i niepłodne fazy kobiecego cyklu mogą być identyfikowane poprzez dokonywanie i analizę pomiarów temperatury ciała.* Aby zapewnić wiarygodność odczytom, metoda ta NIE powinna być stosowana przez kobiety, które mają nieregularne cykle lub nieregularne godziny snu (praca zmianowa, podróże).

Co powinnam zrobić?

Pomiar podstawowej temperatury ciała (temperatura zaraz po przebudzeniu) musi być dokonywany codziennie, a wyniki dokumentowane w konkretny, uporządkowany sposób. Pomiar powinien mieć miejsce o tej samej porze dnia – rano po przebudzeniu, ale przed wstaniem z łóżka- tak, aby rezultaty mogły być ze sobą porównywane.*

Co powinnam rozważyć?

Ważne jest, aby zebrać dane temperaturowe z kilku miesięcy tak, aby ustalić indywidualną charakterystykę kobiecego cyklu. Wybór narzędzi, którymi dokonuje się pomiaru jest również istotny. Powinny to być bardzo czułe narzędzia, które wychwycą nawet najmniejszą zmianę temperatury.

Bardzo ważne

Z uwagi na fakt, iż dokonywanie pomiarów temperatury wiąże się z konsekwencją, metoda termiczna wymaga od kobiety staranności i dyscypliny. Co więcej, podstawowe zasady tej metody muszą być jasne i zrozumiałe, jeśli wyniki mają być interpretowane poprawnie.

Komputery cyklu cyclotest udowodniły, że są cenną pomocą dla wszystkich kobiet, które nie są jeszcze gotowe na dziecko, jak i dla kobiet starających się o potomstwo, z uwagi na fakt, że ich działanie opiera się na metodzie opisanej powyżej. Ponieważ komputery wyposażone są w czujnik pomiaru i zaprogramowany algorytm, informacja o temperaturze zbierana i oceniana jest łatwo i wygodnie. Dodatkowo, komputery posiadają możliwość wprowadzenia informacji o dodatkowym wskaźniku płodności.

Źródło:*Maltese Arbeitsgruppe NPR -Naturalne Planowanie Rodziny (Wydawnictwo): Naturalnie i skutecznie. Zeszyt Ćwiczeń, 18-ta Edycja. Stuttgart 2011.